כך תמירו קלטות וידיאו VHS לקובץ מחשב או כל מדיה דיגיטאלית

כותב: איתי אבוהב

פורמט VHS - הטרגדיה של הסרט המגנטי

יש לכם עדיין קלטות וידיאו בבית להמרה? כן, אותם פלסטיקים שחורים עם עיגולים לבנים הנקראים פורמט VHS.  אני בטוח שיש לכם אותם עדיין. לי אישית יש אוסף נדיר של הופעות חיות של מיטב להקות שנות השבעים והשישים כמו LED ZEPPELIN, DEEP PURPLE, THE DOORS שאספתי בפנאטיות במשך כשני עשורים. אבל יש לכם מכשיר הקלטה וידאו? אה.... גם לי לא. רבותיי הטכנולוגיה משתנה בקצב אקפונאנציאלי והיא השאירה את הווידיאו VHS מאחור. פשוט לא לקחה אותו איתה. ולצערי הפורמט VHS הינו מגנטי. הפס המגנטי מתכלה עם הזמן, הוא מתפורר ולא ניתן לנגן יותר את הקסטה. זוהי עובדה כימית. מהו הפתרון? להפוך אותן לקבצים דיגיטליים לשמירה על כונן או צריבה על דיסק DVD.

המרת קלטות וידיאו מפורמט VHS או MINI DV, Digital 8, HI-8, DVCAM, Video8 ישנות  (שצולמו במצלמת HD) לקבצים דיגיטאליים שתוכלו לאחסן בכונן או ברשת, להעלות ליוטיוב או לשלוח לחברים או צריבה על DVD לא חייבת להיות מסובכת. אבל האתגרים הטכניים יכולים להיות קשים. ייעוץ מקצועי יכול רק לעזור.

קצת היסטוריה על הפרומט VHS

ה VHS  - שזהו בעצם קיצור ל Video Home Standard - היה הסטנדרט המוביל במערכות וידאו ביתיות, והפופולרי ביותר בשוק הוידאו הביתי, עד לבואם של תקליטורי ה DVD. הוא יצא לשוק לראשונה בשנת 1976 ביפן, והגיע לארצות הברית ולאירופה כשנה לאחר מכן. הופעת ה-VHS יצרה שינויים רבים בתחום תעשיית הבידור, וחברות הפקה החלו ליצור תכנים ספציפיים לקלטות וידאו לצריכה ביתית. האפשרות להקליט תוכניות טלוויזיה לנו שינתה את הרגלי הצפייה. ובנוסף החלו להיפתח ספריות וידאו, שאפשרו לצרכנים לצפות בסרטים בביתם,  זהו לא צריכים ללכת יותר לבתי הקולנוע לראות סרטים שאנחנו רוצים לראות ולא שערוץ 1 או 2 מכתיבים. שלא לדבר על תעשיית הפורנו שחרצה את גורל הסטנדרט הזה - ה VHS הוא להישאר.

פרופיל טכני של פורמט ה VHS

אורך הסרט המרבי של 430 מטר בקלטת מאפשר כחמש שעות הקלטה בפורמט PAL. במשך השנים נוצרו קלטות עם זמני הקלטה של שעתיים (E-120), שלוש שעות (E-180), ארבע שעות (E-240) וחמש שעות (E-300). זמני הקלטה אלו הם עבור הקלטה באיכות רגילה (SP). בנוסף, רוב המכשירים תומכים במהירויות הקלטה מופחתות שנקראות LP ו-EP (או SLP) המכפילות או משלשות את זמן ההקלטה, על חשבון פגיעה באיכות. מהירויות מופחתות אלו, אף על פי שהן נתמכות באופן אוניברסלי, אינן חלק מהסטנדרט הרשמי של VHS.

שיטת השידור במערכת ה VHS היא אנלוגית ומכילה 25 תמונות לשניה. המערכת עובדת בשיטת פריים משולב (Interlaced). כל תמונה מחולקת לשני פריימים, כאשר אחד מכיל את השורות הזוגיות של תוכן הוידאו, והשני את השורות האי-זוגיות. הקלטת מכילה מנגנון מכני למניעת "בריחת" הסרט, על ידי כך שאף גלגל אינו יכול להסתובב בכיוון שמשחרר את הסרט, אלא רק בכיוון שמחזירו לתוכה במקרה שהשתחרר. ממדי קלטת ה-VHS הם 187 x 103 x 25 מילימטרים.הסרט המגנטי מתנגן במהירות של 2.339 סנטימטר לשנייה, והתוף עם ראשי ההקלטה מסתובב במהירות של 25 סיבובים לשנייה.

קצת על הפורמט Super VHS

בשנת 1987 הוצג חידוש לפורמט ה VHS, בשם S-VHS או Super VHS. ללא שינוי פיזי או מכני לסטנדרט ה VHS, פורמט הסופר VHS הצליח לשפר את איכות התמונה, אך בצורה שאינה תואמת לאחור, ולכן מכשירים ישנים לא יכלו לנגן קלטות שהוקלטו בפורמט החדש. שיטת ה Super VHS לא זכתה להצלחה גדולה כמו המקור.

כמה מילים על ה VHS-C

בעקבות התפתחות מצלמות הוידאו הביתיות, נוצרה דרישה ליצור מצלמות קטנות יותר ופחות מסורבלות לשימוש, ומכך נבע הצורך בקלטות קטנות יותר.כדי לענות על דרישה זו, הומצא פורמט חדש בשם VHS-C  או VHS Compact. פורמט זה היה זהה לסטנדרט ה VHS, אך הקלטות עצמן היו קטנות הרבה יותר, ובעקבות זאת היו מוגבלות לזמן הקלטה קצר יותר. כדי לאפשר הצגת קלטות VHS-C במכשיר VHS רגיל, נעשה שימוש במתאם ייחודי.

השלב הראשון בהמרת קלטות וידאו VHS

השלב הראשון הינו ניקוי ובדיקה מקדימה של הקלטות. הפורמט הינו מגנטי וכפי שצוין השנים לא מטיבות איתו. במידה והקלטת פגומה ניתן במקרים מסויימים לשחזר אותם על ידי טיפולים כימיים. בשלב השני לוכדים את האינפורמציה על גבי קסטת הוידאו למחשב ע"י שימוש בממיר DV מקצועי. לאחר לכידת החומר המוקלט יש לבצע פעולות לשיפור ההקלטה. אם אתם חושבים שאחרי 20 שנה תצליחו לראות משהו מהקלטת וידאו באיכות איכשהו נורמאלית אז יש לי חדשות עבורכם: הפורמט הזה מזדקן כמו כלב – כל שנת אדם היא שבע שנות התיישנות. דהיינו ישנו סיכוי גבוה שהחומר לא ראוי לצפייה (מבחינת האיכות). על כן יש לבצע עריכה ושיפור בסיסיים ופעולות ה"מבטלות" את התיישנות הפורמט. מהן? צרו עמנו קשר ונאמר לכם.  אספקט נוסף הוא שיטת השידור - PAL ,NTSC או SECAM. לשיטות שידור אלו צריך רכיבי תוכנה ספציפיים. דרך אגב בארץ נמכרו בעיקר מכשירי ווידאו עם שיטת שידור PAL.   

יתרונות בהמרת קלטות וידאו VHS

יתרונות המרה לקובץ מחשב  הינם רבים. ניתן יהיה לצפות בהקלטה מכל מחשב או סטרימר, ניתן יהיה לגבות את הקבצים על גבי כונן חיצוני או לשתף בכל רשת חברתית. עריכה אחרי ההמרה לפורמט דיגיטאלי אפשרית גם היא.  העברת והמרת המידע מקונן קשיח IDE מקילה על ההנגשה. אם מדובר בכמות רבה של פריטים או ארכיונים ניתן לקטלג ולמספר את החומרים ולבנות מערכת הנגשה בטכנולוגיית EXCEL הפשוטה. אם אתם בוחרים בצריבת החומר על DVD ניתן לבנות את תפריטי ה- DVD והוספת פרקים על פי הצורך.  אבל הכי חשוב הוא שבסיום התהליך יהיה בידכם גיבוי של סרטי הווידיאו והאודיו אשר ישמרו על גבי מדיה דיגיטלית ויוכלו לשמש אתכם ואת הדורות הבאים.

בקרו אותנו לפרטים נוספים

צרו עימנו קשר לייעוץ בכל הנוגע להמרת קלטות ווידאו VHS לפורמט דיגיטאלי

 

 

העברת קלטת ווידאו VHS לדיסק

העברת קלטת ווידאו VHS לדיסק