כך תמירו קלטות וידיאו VHS לקובץ מחשב או כל מדיה דיגיטאלית

כותב: איתי אבוהב

פורמט VHS - הטרגדיה של הסרט המגנטי

יש לכם עדיין קלטות וידיאו בבית להמרה? כן, אותם פלסטיקים שחורים עם עיגולים לבנים הנקראים פורמט VHS.  אני בטוח שיש לכם אותם עדיין. לי אישית יש אוסף נדיר של הופעות חיות של מיטב להקות שנות השבעים והשישים כמו LED ZEPPELIN, DEEP PURPLE, THE DOORS שאספתי בפנאטיות במשך כשני עשורים. אבל יש לכם מכשיר הקלטה וידאו? אה.... גם לי לא. רבותיי הטכנולוגיה משתנה בקצב אקפונאנציאלי והיא השאירה את הווידיאו VHS מאחור. פשוט לא לקחה אותו איתה. ולצערי הפורמט VHS הינו מגנטי. הפס המגנטי מתכלה עם הזמן, הוא מתפורר ולא ניתן לנגן יותר את הקסטה. זוהי עובדה כימית. מהו פתרון? להפוך אותן לקבצים דיגיטליים לשמירה על כונן או צריבה על דיסק DVD.

המרת קלטות וידיאו מפורמט VHS או MINI DV, Digital 8, HI-8, DVCAM, Video8 ישנות  (שצולמו במצלמת HD) לקבצים דיגיטאליים שתוכלו לאחסן בכונן או ברשת, להעלות ליוטיוב או לשלוח לחברים או צריבה על DVD לא חייבת להיות מסובכת. אבל האתגרים הטכניים יכולים להיות קשים. ייעוץ מקצועי יכול רק לעזור.

השלב הראשון בהמרת קלטות וידאו VHS

השלב הראשון הינו ניקוי ובדיקה מקדימה של הקלטות. הפורמט הינו מגנטי וכפי שצוין השנים לא מטיבות איתו. במידה והקלטת פגומה ניתן במקרים מסויימים לשחזר אותם על ידי טיפולים כימיים. בשלב השני לוכדים את האינפורמציה על גבי קסטת הוידאו למחשב ע"י שימוש בממיר DV מקצועי. לאחר לכידת החומר המוקלט יש לבצע פעולות לשיפור ההקלטה. אם אתם חושבים שאחרי 20 שנה תצליחו לראות משהו מהקלטת וידאו באיכות איכשהו נורמאלית אז יש לי חדשות עבורכם: הפורמט הזה מזדקן כמו כלב – כל שנת אדם היא שבע שנות התיישנות. דהיינו ישנו סיכוי גבוה שהחומר לא ראוי לצפייה (מבחינת האיכות). על כן יש לבצע עריכה ושיפור בסיסיים ופעולות ה"מבטלות" את התיישנות הפורמט. מהן? צרו עמנו קשר ונאמר לכם.  אספקט נוסף הוא שיטת השידור - PAL ,NTSC או SECAM. לשיטות שידור אלו צריך רכיבי תוכנה ספציפיים. דרך אגב בארץ נמכרו בעיקר מכשירי ווידאו עם שיטת שידור PAL.   

יתרונות בהמרת קלטות וידאו VHS

יתרונות המרה לקובץ מחשב  הינם רבים. ניתן יהיה לצפות בהקלטה מכל מחשב או סטרימר, ניתן יהיה לגבות את הקבצים על גבי כונן חיצוני או לשתף בכל רשת חברתית. עריכה אחרי ההמרה לפורמט דיגיטאלי אפשרית גם היא.  העברת והמרת המידע מקונן קשיח IDE מקילה על ההנגשה. אם מדובר בכמות רבה של פריטים או ארכיונים ניתן לקטלג ולמספר את החומרים ולבנות מערכת הנגשה בטכנולוגיית EXCEL הפשוטה. אם אתם בוחרים בצריבת החומר על DVD ניתן לבנות תפריטי ה- DVD והוספת פרקים על פי הצורך.  אבל הכי חשוב הוא שבסיום התהליך יהיה בידכם גיבוי של סרטי הווידיאו והאודיו אשר ישמרו על גבי מדיה דיגיטלית ויוכלו לשמש אתכם ואת הדורות הבאים.

בקרו אותנו לפרטים נוספים

צרו עימנו קשר לייעוץ בכל הנוגע להמרת קלטות ווידאו VHS לפורמט דיגיטאלי

 

 

העברת קלטת ווידאו VHS לדיסק

העברת קלטת ווידאו VHS לדיסק